N.Z.O.Z. LABORATORIUM ANALITYCZNE S.C.
mgr Violetta Słapa-Uznańska mgr Jolanta Parzonek      
ul. B. Więźniów Politycznych 3
44-200 Rybnik
, tel. 32 42 24 966, 518249832

23 czerwca 2024
 
     |   Zaloguj   

Informacje dla Pacjenta

Badania laboratoryjne obiektywnie opisują nasz stan zdrowia. Pozwalają na wcześniejsze rozpoznanie choroby i stwarzają warunki sprzyjające podjęciu właściwej decyzji o leczeniu. Za pomocą badań laboratoryjnych można monitorować  przebieg choroby oraz proces leczenia, wychwycić ewentualne powikłania i zapobiec niekorzystnym objawom występującym w trakcie leczenia. Oznaczenie różnych parametrów we krwi czy moczu umożliwia szybsze podjęcie działań zapobiegawczych oraz kontrolę stanu zdrowia pacjenta po leczeniu. Badania laboratoryjne należy wykonywać raz w roku.

PRZYGOTOWANIE DO BADAŃ

Właściwe przygotowanie się do badania jest warunkiem uzyskania dobrej jakości wyników.

KREW
Większość badań powinno wykonywać się na czczo – tzn. bez śniadania, między godziną 7 a 9 rano. Przy badaniach obejmujących profil lipidowy i wątrobowy zaleca się również w dniu poprzedzającym badanie spożycie lekkiej kolacji do godziny18 (14 godz. dieta).
Do badań nie powinien przystępować pacjent po nieprzespanej nocy i forsownym wysiłku fizycznym. Zażywanie leków w danym dniu musi być ustalone z lekarzem i ściśle związane z celem danego badania. Próbki do oznaczeń poziomu leków są pobierane przed zażyciem dawki porannej lub w szczycie wchłaniania. W przypadku niektórych badań, np. aldosteron istotna jest również pozycja ciała i pora dnia.
W przypadku niemowląt i małych dzieci dopuszczalne jest podanie lekkiego śniadania, bo nie wpływa ono istotnie na większość prostych rutynowych badań, z wyjątkiem poziomu glukozy.


MOCZ
Do badań rutynowych oddajemy mocz poranny. Przy zachowaniu podstawowych zasad higieny, pierwszą porcję moczu oddajemy do toalety, a potem do uprzednio przygotowanego pojemniczka opisanego imieniem i nazwiskiem.
Badania moczu wykonuje się również w tzw. zbiórce dobowej. Niektóre wymagają dodania do zbiorki odpowiedniego stabilizatora i należy to zawsze ustalić z lekarzem lub z diagnostą w laboratorium.
Mocz należy dostarczyć w ilości określonej przez laboratorium (min. 10 ml).  
Do badan mikrobiologicznych i mykologicznych należy użyć pojemniczków jałowych opisanych imieniem i nazwiskiem, datą oraz godz. pobrania i dostarczyć materiał do laboratorium w jak najkrótszym czasie, czyli w około godzinę.

KAŁ
Pobieramy małą ilość do specjalnego pojemniczka opisanego imieniem i nazwiskiem. Służy do tego umieszczona w nim łopatka. Ważne aby pobrany materiał pochodził z różnych miejsc tej samej porcji kału. Jest to bardzo istotne w przypadku wszystkich badań wykonywanych na obecność krwi utajonej, resztek pokarmu, jaj i pasożytów, badań mikrobiologicznych i mykologicznych.
Do badan mikrobiologicznych i mykologicznych należy użyć pojemniczków jałowych opisanych imieniem i nazwiskiem, datą oraz godz. pobrania i dostarczyć materiał w jak najkrótszym czasie (czyli do godziny).

NASIENIE - seminograme
Przed badaniem wymagane jest ok. 2-7 dni abstynencji seksualnej. Dłuższy lub krótszy czas od ostatniej ejakulacji może wpłynąć na wynik badania. Nasienie oddane drogą masturbacji bezpośrednio do naczyńka należy dostarczać do laboratorium do 1 godz. w godz. 8:30 - 9:30. Nasienie transportować w temperaturze ok. 37-38oC (w przybliżeniu temp. ciała).Na wynik ma wpływ: przemęczenie, ostatnio przebyte choroby z epizodem gorączkowym, spożywanie alkoholu oraz zbyt długi czas abstynencji seksualnej. Po kuracji antybiotykowej należy odczekać ok. 2 tygodnie. Na badanie należy koniecznie umówić się indywidualnie ( może być telefonicznie ).
MOCZ DO BADAŃ BAKTERIOLOGICZNYCH - PANIE
Mocz do badań bakteriologicznych należy pobrać rano, przestrzegając poniższych zasad:
1. zaopatrzyć się w jałowy pojemnik
2. umyć ręce bieżącą woda z mydłem i wysuszyć jednorazowym ręcznikiem
3. nie dotykać wewnętrznych ścianek pojemnika i przykrywki
4. przykrywkę odłożyć wewnętrzną stroną do góry, a pojemnik chwytać za zewnętrzne ścianki
5. jedną ręką rozchylić wargi sromowe większe odsłaniając ujście cewki moczowej
6. przetrzeć okolice cewki moczowej jałowym gazikiem lub papierowym ręcznikiem
7. pierwszą partię moczu oddać do toalety
8. drugą część oddawanego moczu nie przerywając strumienia oddać bezpośrednio do pojemnika, do 1/3 jego wysokości
9. natychmiast po napełnieniu pojemnika należy go zamknąć i w możliwie najkrótszym czasie dostarczyć do laboratorium - do chwili transportu przechowywać w lodówce

MOCZ DO BADAŃ BAKTERIOLOGICZNYCH - PANOWIE
Mocz do badań bakteriologicznych należy pobrać rano przestrzegając poniższych zasad:
1. zaopatrzyć się w jałowy pojemnik
2. umyć ręce bieżącą woda z mydłem i wysuszyć jednorazowym ręcznikiem
3. nie dotykać wewnętrznych ścianek pojemnika i przykrywki
4. przykrywkę odłożyć wewnętrzną stroną do góry, a pojemnik chwytać za zewnętrzne ścianki
5. zsunąć napletek odsłaniając ujście cewki moczowej
6. przetrzeć okolice cewki moczowej jałowym gazikiem lub papierowym ręcznikiem
7. pierwszą partię moczu oddać do toalety
8. drugą część oddawanego moczu nie przerywając strumienia oddać bezpośrednio do pojemnika , do 1/3 jego wysokości
9. natychmiast po napełnieniu pojemnika należy go zamknąć i w możliwie najkrótszym czasie dostarczyć do laboratorium - do chwili transportu przechowywać w lodówce

Copyright 2012 by Laboratorium Rybnik   |  Projekt i wykonanie Zelnet.Net 2011